• PROJEKT: EDUKACYJNA SIEĆ ANTYSMOGOWA

• W roku szkolnym 2021/2022 Szkoła Podstawowa w Kolsku kontynuuje udział w Projekcie: Edukacyjna Sieć Antysmogowa. Projekt ten angażuje uczniów i nauczycieli w walce o wspólną sprawę, czyli czyste powietrze. W przeprowadzonych przez nauczycieli zajęciach w I semestrze wzięło 20 uczniów z klas V – VI i 44 uczniów z klas VII -VIII.

Nauczyciele biologii i geografii na podstawie udostępnionych w projekcie materiałów zapoznali uczniów klas V -VIII z filmem – Tak chcę żyć, prezentacjami: Coś wisi w powietrzu” – dla klas IV – VI i „Wstrzymaj oddech. SMOG-talk!” dla klas VII – VIII. Uczniowie zapoznali się z następującymi zagadnieniami: Co to jest smog i jak powstaje? Jak ekologicznie ogrzać dom? Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na nasze zdrowie i jak się przed nim chronić? Samodzielnie posługiwali się mapami cyfrowymi i analizowali dane pomiarowe z czujnika, który zamieszczony jest na naszej szkole (link do mapy Edukacyjna Sieć Antysmogowa (nask.pl) .

W trakcie zajęć uczniowie zapoznali się z plakatami: Obalamy mity smogowe, rozwiązywali zadania w kartach pracy, a na zakończenie pisali test z wiedzy na temat smogu. Wszyscy uczniowie biorący udział w zajęciach zdobyli certyfikat realizacji kursu e-learningowego Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA).

Za udział w projekcie otrzymaliśmy w tym roku dwa oczyszczacze powietrza, które wykorzystywane są na terenie naszej szkoły.

Nauczyciele: Ewa Sosnowska i Renata Walkowiak