Obszar 3
Scenariusz zajęć nr. 1 „ZDROWO I SPORTOWO”
Grupa dzieci 6 - letnich
Prowadząca: mgr Iwona Brzozowska, Bożena Cenkar
Miejsce: Gminny Dom Kultury
Cele :
* rozwijanie sprawności ruchowej;
* kształtowanie postawy prozdrowotnej ;
* kształtowanie pozytywnych cech charakteru;
* wdrażanie do współdziałania i współżycia w grupie
* wdrażanie do czynnego wypoczynku;
* propagowanie kultury fizycznej wśród dzieci;
* promowanie zdrowej żywności;Przybory sportowe:
*woreczki
* piłki małe
* kręgle
* piłka
* przeszkody do skakania
* tunel
* zdrowa i niezdrowa żywnośćPozostałe prace przygotowawcze:
*dyplomy
* stanowiska na sali (dla wszystkich konkurencji)
* sprzęt nagłaśniający
* dekoracja olimpijska
Przebieg uroczystości:1.Powitanie wszystkich uczestników
2. Otwarcie olimpiady przez dyrektora Gminnego Domu Kultury.
3. Rozmowa na temat zdrowego odżywiania się – konkurs (zał. nr. 1)
4. Konkurencje sportowe ( zał. nr 2).
5. Ogłoszenie wyników.
6. Rozdanie dyplomu każdemu uczestnikowi.
7. Zakończenie olimpiady- podziękowanie za zabawę.Załącznik nr. 1
I KONKURSY NA TEMAT ZDROWEGO ODŻYWIANIA SIĘ
1. Spośród grupy wybieramy 4 dzieci. Ich zadaniem jest dobranie zdrowej i niezdrowej żywności do odpowiedniego kosza.
2. Kilkoro dzieci na dużych arkuszach papieru, miało za zadanie połączyć warzywa
z odpowiednią zupą np. burak – barszcz czerwony itp.
Załącznik nr.2
II KONKURENCJE OLIMPIJSKIE
1. RZUTY DO KOSZA- wybieramy z grupy 5 osób . Każda osoba wykonuje dwa rzuty do kosza. Zliczamy łączną ilość wszystkich celnych rzutów.
2. TOR PRZESZKÓD- wybieramy z grupy 5 osób. Przejście przez tunel, przejście po skakance bieg wokół pachołka, powrót na linię startu. Zliczamy łączny czas pokonania trasy przez 5 osób.
3. SKACZĄCE PIŁKI- wybieramy z grupy 5 osób. Każda osoba po kolei skacze od startu do pachołka, okrąża go i skacząc powraca do grupy. Zliczamy łączny czas skakania.
Scenariusz zajęć nr.2 „WESOŁE ZABAWY NA ŚNIEGU”
Grupa wiekowa: 3,4,5,6 - latki
Miejsce: plac przedszkolny
Cel ogólny:
· Obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie
· Rozwijanie aktywności poznawczej, ruchowej i werbalnej
Cele operacyjne:
Dziecko:
· potrafi nazwać aktualną porę roku: zima
· zna charakterystyczne cechy zimowego krajobrazu
· zna zabawy i sporty zimowe
· zna zasady bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie
· bierze aktywny udział w zabawach
· koncentruje się na wykonywanych zadaniach
· zgodnie współdziała w grupie
· rozwija sprawności manualne
· aktywnie uczestniczy w zabawach
Cel wychowawczy:
· Wdrażanie zasad bezpiecznego zachowania się w czasie zabaw zimowych
Metody:
· Rozmowa
· Zabawy ruchowe
Formy pracy:
· Grupowa
· Zespołowa
Środki dydaktyczne:
Obrazki przedstawiające sporty zimowe; tamburyn; marchewka; miotła; wiaderko; sanki, aparat fotograficzny, zagadki,
Przebieg zajęć:
Zajęcia dydaktyczne pod kierunkiem nauczyciela.
1. Odgadywanie zagadek o zimie.
Szczypie w nosy, szczypie w uszy,
Mroźnym śniegiem w oczy prószy,
Wichrem w polu gna! (Zima)
Co za białe piórka
sypie zimą chmurka? (Śnieg)
Pod górkę je wciągamy
Potem na nich zjeżdżamy? (Sanki)
Jak nazwiesz to miejsce
Gdzie jest bardzo ślisko
Jeździsz na łyżwach
Bo to… (Lodowisko)
2. Rozmowa na temat obrazków przedstawiających sporty zimowe oraz na temat zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych.
- Jaką porę roku teraz mamy i po czym można to poznać?
- Który obrazek pasuje do treści wiersza?
- Co robią dzieci na pozostałych obrazkach?
- Jakie dyscypliny sportowe wiążą się z tymi zabawami?
- Jakie przeżycia towarzyszą dzieciom podczas zabaw zimowych?
- Na co należy uważać podczas zjeżdżania na nartach?
- Na co należy uważać podczas zjeżdżania na sankach?
- Na co należy uważać podczas jazdy na łyżwach?
- Gdzie nie należy się bawić?
Zabawy i zajęcia ruchowe w ogrodzie:
1) „Berek – stójka” Dzieci stoją w rozsypce. Jedno dziecko wyznaczone na berka lepi kule średniej wielkości. Dzieci uciekają od berka, ale na hasło: „Stój!” zatrzymują się
w miejscu. Wtedy berek celuje kulką w nogi najbliżej stojącego dziecka.
Kogo kula dotknie, ten staje się berkiem. Szybko lepi kulę i zabawa trwa dalej.2) „Torowanie ścieżki na śniegu” – dzieci idą za nauczycielem, jego śladem, zataczając duże koło.(Prowadzący idzie małymi kroczkami). Każde dziecko stąpa po jej śladach, starają się stawiać nogi z góry, aby nie zatrzeć śladów.
3) „Taniec śnieżynek” – dzieci biegają w różnych kierunkach na wyznaczonym terenie.
Na hasło „śnieżynka” zatrzymują się w bezruchu.4) „Kto dalej rzuci?” – dzieci stoją w rozsypce i lepią po cztery śnieżki, po czym ustawiają się na linii wyznaczonej chorągiewkami i wykonują rzuty – dwa razy prawą i dwa razy lewą ręką. Nauczycielka obserwuje zabawę i wyróżnia dzieci, których rzuty były najdłuższe.
5) „Lepimy bałwana” podział dzieci na dwa zespoły. Każdy zespół lepi ze śniegu bałwana wykorzystując: węgiel, marchewki, miotły, wiaderko.