Zasady
SUDOKU
Uczniowie klas: 4, 5, 6, 7 oraz drugiej gimnazjum rozwiązują w tym roku szkolnym SUDOKU. Jest to trening przed konkursem szkolnym, który odbędzie się w kwietniu 2018r. Spośród chętnych uczestników zostaną wyłonieni mistrzowie, którzy w określonym czasie rozwiążą owe łamigłówki. Póki co, grono chętnych uczniów powiększa się. Uczniowie chętnie sięgają po kolejne Sudoku do rozwiązania od opiekuna pani Moniki Piątkowskiej i ciągle proszą o nowe. Satysfakcja jest ogromna z wypełnionego Sudoku. W przeciwieństwie do innych łamigłówek Sudoku nie wymaga od gracza wykonywania żadnych rachunków matematycznych, przez co wydaje się banalna. W rzeczywistości bez cierpliwości oraz umiejętności logicznego myślenia rozwiązanie diagramu nie jest możliwe. Tak, że nie jest to takie łatwe, jak by się niektórym wydawało. Udowodniono, że najłatwiejszym sposobem trenowania umysłu są słowne i liczbowe łamigłówki (np. krzyżówki, sudoku). Dlaczego? Po pierwsze kształtują naszą wyobraźnię, która ma decydujący wpływ na percepcję. Po drugie dzięki nim ujawnia się nasza zdolność kojarzenia. To z kolei bezpośrednio oddziałuje na pamięć, czyli umożliwia dostęp do zgromadzonych w mózgu informacji. Poza tym ćwiczymy w ten sposób logiczne myślenie i koncentrację.
Krótka informacja o Sudoku:
Sudoku, to łamigłówka, której celem jest wypełnienie diagramu 9 × 9 w taki sposób, aby w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdym z dziewięciu pogrubionych kwadratów 3 × 3 (zwanych „blokami” lub „podkwadratami”) znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 9.
Zasady przypominają trochę kwadrat łaciński, wymyślony i badany przez średniowiecznych matematyków z terenów Arabii (XIII wiek). W sudoku, w przeciwieństwie do kwadratu łacińskiego, cyfry nie mogą się powtarzać nie tylko w żadnym wierszu i kolumnie, ale także w małym kwadracie 3 × 3.
Przykładowa plansza Sudoku
28 marca 2018 odbył się I etap konkursu z matematyki SUDOKU. Aby zakwalifikować się do etapu II należało prawidłowo rozwiązać przynajmniej jedno z trzech SUDOKU w ciągu
45 minut. Spośród 35 uczestników konkursu do etapu II zakwalifikowało się 14 uczniów:
Cycoń Patryk klasa 7 3pkt
Michałowska Katarzyna klasa 7 2 pkt
Zięciak Jeremiasz klasa 2 gimnazjum 2 pkt
Maniarska Zofia klasa 6 2 pkt
Szulc Maria klasa 6 2 pkt
Sokolnicka Oliwia klasa 5 2 pkt
Szymańska Cecylia klasa 5 1 pkt
Kałek Anna klasa 5 1 pkt
Pączek Zuzanna klasa 5 1 pkt
Buda Marta klasa 5 1 pkt
Jakubowski Fabian klasa 7 1 pkt
Tomaszewska Paulina klasa 7 1 pkt
Szajek Julia klasa 7 1 pkt
Uchman Edyta klasa 6 1 pkt
Etap II konkursu odbędzie się 27 kwietnia. Trzymamy za wszystkich kciuki, a póki co, dalej trenujmy. Bowiem trening czyni mistrza.
Zdjęcia zostały dodane do galerii Sudoku.