Realizacja projektu „Tradycyjny Sad”
Szkoła Podstawowa w Kolsku przystąpiła w grudniu do projektu „Tradycyjny Sad”. Uczestnicy projektu
to uczniowie z klasy IV-VI. Na pierwszym spotkaniu ustaliliśmy zasady naszej współpracy.
Uczniowie z klasy IV zdobyli zgodę na udział w konkursie: „Tradycyjny sad” od pani Dyrektor. Po zapoznaniu
się z poradnikiem minisadu wszyscy projektowaliśmy logo – herb naszego zespołu. Wybraliśmy najlepszy
– projekt Alicji z klasy VI. Na logo zespołu jest drzewo owocowe z czerwonymi jabłuszkami i napis „Sadownicy
z Kolska”.
Na spotkaniu z doradcą rolnictwa ekologicznego dowiedzieliśmy się o naturalnych metodach upraw. Tworzenie ekologicznego sadu to nie tylko korzyść dla środowiska, ale także dla naszego zdrowia i jakości życia. Ważny jest wybór odpowiednich odmian drzew owocowych, które nie tylko dostarczą pysznych owoców, ale także będą przyjazne dla przyrody. Ekologiczny sad charakteryzuje brak stosowania sztucznych pestycydów i nawozów chemicznych. W takim sadzie stawia się na naturalne metody ochrony roślin i dbałość o zdrową glebę. Ekologiczny sad to także miejsce, w którym promuje się różnorodność biologiczną i zachowuje się naturalne siedliska dla dzikich zwierząt i owadów zapylających.
Wybraliśmy gotowy zestaw II odmian rekomendowanych w „Miniporadniku Tradycyjnego Sadu”. Są w nim jabłonie: Oliwka Czerwona i Jabłoń Kronselka, grusze takie jak: Grusza Dobra Szara i Grusza Salisbury oraz Śliwa Renkloda Zielona. Głównym celem jest przywracanie starych odmian drzew i ich pożyteczności
dla mieszkańców oraz pozyskiwanie zdrowych owoców nie zawierających chemicznych substancji. Czas, abyśmy „młodymi rękami” ożywili tradycje starych odmian drzew i ocalili je od zapomnienia. Nad zespołem czuwa pani Renata Walkowiak, która organizuje spotkania i przygotowuje różne materiały do zdobywania wiedzy.