Bocian biały (Ciconia ciconia) to ukochany ptak Polaków, zwiastun wiosny, symbol szczęścia, nieodłączny element rodzimego krajobrazu. Spośród wszystkich krajów gdzie występuje, właśnie w Polsce zakłada najwięcej gniazd. Z obliczeń po ostatnim spisie wynika, że gnieździ się ich blisko 50 000 par.
Bardzo ważnym zadaniem spoczywającym na Polakach jest zatem zachowanie tych ptaków, dlatego Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” wraz z organizacjami partnerskimi, szkołami z całej Polski oraz tysiącami ochotników podejmuje konkretne działania na rzecz ratowania bocianich gniazd. Ogólnopolski „Dzień Bociana” obchodzony jest 31 maja (przed Dniem Dziecka). Bocianie święto zostało ogłoszone przez PTPP „pro Natura” w 2003 roku.
Szkoła Podstawowa w Kolsku przyłączyła się do projektu w 2021 roku. Zadanie uczniów zgłaszających się do projektu polega na prowadzeniu obserwacji pojedynczego, wybranego bocianiego gniazda przez cały sezon lęgowy.
Od przylotu do odlotu ptaków i odnotowywaniu ważniejszych wydarzeń w specjalnej karcie, takich jak data wiosennego przylotu, sposobu umiejscowienia gniazda, walki o gniazdo, śmierci piskląt, sprawdzanie efektów lęgów, liczby młodych opuszczających gniazdo, odlotów ptaków.
Zebranie kompletnych danych z terenu gminy daje możliwości porównania wyników, obserwowania zmian zachodzących na przestrzeni lat.
Do obserwacji bocianich gniazd w roku szkolnym 2022/2023 przystąpili uczniowie: Emilia T.- klasa VI; uczniowie z klasy IV: Sophie K., Igor R., Lilianna Z., Marcin W., Jagoda B., Gabriela K., Franciszek P., Klaudia K. i Alan K. z klasy VII.
Opiekun projektu: Ewa Sosnowska – nauczycielka biologii