Dnia 15 maja 2015 roku, uczniowie gimnazjum z Kolska pod opieką pani Ewy Sosnowskiej wzięli udział w wycieczce członków koła Ligi Ochrony Przyrody do słynnych wielkopolskich miejscowości. Pierwszą atrakcją turystyczną był Kórnik, przyciągający uwagę okazałym zamkiem. Zamek istnieje już od XIV wieku, jednak obecna forma została mu nadana w latach 1838 – 1861. Zgromadzone eksponaty zaskoczyły nas. Zobaczyliśmy tu broń palną, zbroje, meble, ceramikę, malarstwo, a nawet pamiątki z Polinezji czy Madagaskaru. Pani przewodnik zapoznała nas z ciekawymi legendami związanymi z zamczyskiem. Rezyduje tutaj ponoć Biała Dama, czyli pani Teofila z Działyńskich, która nocami wychodzi z obrazu wiszącego w jadalni. Wychodzi nie bez powodu, ponieważ w parku czeka na nią tajemniczy mężczyzna na białym koniu.
Wokół zamku rozciąga się Arboretum, czyli park dendrologiczny. Tu było jak w bajce. Arboretum zostało założone w I połowie XIX wieku przez właściciela zamku hrabiego Tytusa Działyńskiego. W ogrodzie podziwialiśmy kilkusetletnie rodzime drzewa oraz kwitnące o tej porze krzewy magnolii, lilaków, azalii i różaneczników. Razem 3300 gatunków. Z ogromnym zainteresowaniem oglądaliśmy cypryśniki błotne z pneumatoforami. Są to korzenie oddechowe wystające nad ziemią, które doprowadzają powietrze do rośliny, gdy teren zalewany jest przez wodę.
Naszym kolejnym punktem wycieczki był Rogaliński Park Krajobrazowy, który rozciąga się po obu stronach rzeki Warty. Został utworzony w 1997 roku w celu ochrony największego w Europie skupiska wielowiekowych dębów szypułkowych rosnących w dolinie Warty oraz licznych starorzeczy. Park rogaliński to nie tylko dęby, cenne są również stanowiska rzadkich roślin i chrząszcza kozioroga dębosza. Park zwiedzaliśmy pieszo, idąc przez malownicze tereny wśród dębów śródpolnych.
Ostatnim celem naszej wycieczki była miejscowość Puszczykowo, a w niej muzeum – pracownia literacka Arkadego Fiedlera, słynnego pisarza i podróżnika. Placówka mieści się w starym domu rodziny Fiedlerów. Muzeum założyli synowie pisarza, a nas po muzeum oprowadzał wnuk podróżnika - Arkady Fiedler. W pracowni zgromadzono ciekawe eksponaty z podróży pisarza po całym świecie.
Bardzo serdecznie dziękujemy organizatorom wycieczki – pani Halinie Dąbrowskiej z Urzędu Miejskiego w Sławie i panu Alfredowi Röslerowi z Ligi Ochrony Przyrody w Sławie. Równie serdecznie dziękujemy wójtowi gminy Kolsko, panu Henrykowi Matysikowi za wsparcie naszych przyrodniczych podróży.
galeria
Nauczyciel biologii: Ewa Sosnowska