12 maja 2023 r. uczniowie klasy II uczestniczyli w Akcji edukacyjnej #ZDROWOROSNA 2023# organizowanej przez firmę W. LEGUTKO Przedsiębiorstwo Hodowlano – Nasienne. Podczas zajęć uczniowie poczuli się jak prawdziwi ogrodnicy. Akcja ma na celu popularyzację wśród dzieci wiedzy oraz aktywizowanie działań w zakresie samodzielnej uprawy warzyw, ziół i kwiatów. Dodatkowym celem jest budowanie u dzieci zdrowych nawyków żywieniowych.
AKCJA EDUKACYJNA W KL.2 #ZDROWOROSNA 2023#
PROJEKT EDUKACYJNY. POZNAJEMY ZAWODY. Wizyta przedszkolaków w remizie OSP
- 4
9 maja 2023 roku z okazji Dnia Strażaka przedszkolaki wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrały się do Ochotniczej Strazy Pożarnej w Kolsku. Druhowie i druhna opowiedzieli nam o trudnej pracy i odpowiadzieli na wszystkie pytania dzieci. Dużą atrakcją była możliwość wejścia do kabiny wozu strażackiego, by choć przez chwilę poczuć się jak strażacy podczas akcji przeciwpożarowej. Za miłe spotkanie dzieci podziękowały strażakom wręczając rysunki i laurki. A my życzymy samych sukcesów zawodowych i do zobaczenia wkrótce.
Uroczysty apel z okazji święta Konstytucji 3 Maja
- 10
8 maja 2023 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie pod opieką p. Marka Dowguna i p. Przemysława Puchalskiego przygotowali montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie.
SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
Akademia 3 Maja
Nowa galeria Akademia 3 Maj została dodana do albumu fotograficznego
17
Tydzień patriotyczny
PROJEKT EDUKACYJNY – „BOCIAN”
Bocian biały (Ciconia ciconia) to ukochany ptak Polaków, zwiastun wiosny, symbol szczęścia, nieodłączny element rodzimego krajobrazu. Spośród wszystkich krajów gdzie występuje, właśnie w Polsce zakłada najwięcej gniazd. Z obliczeń po ostatnim spisie wynika, że gnieździ się ich blisko 50 000 par.
Bardzo ważnym zadaniem spoczywającym na Polakach jest zatem zachowanie tych ptaków, dlatego Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” wraz z organizacjami partnerskimi, szkołami z całej Polski oraz tysiącami ochotników podejmuje konkretne działania na rzecz ratowania bocianich gniazd. Ogólnopolski „Dzień Bociana” obchodzony jest 31 maja (przed Dniem Dziecka). Bocianie święto zostało ogłoszone przez PTPP „pro Natura” w 2003 roku.
Szkoła Podstawowa w Kolsku przyłączyła się do projektu w 2021 roku. Zadanie uczniów zgłaszających się do projektu polega na prowadzeniu obserwacji pojedynczego, wybranego bocianiego gniazda przez cały sezon lęgowy.
Od przylotu do odlotu ptaków i odnotowywaniu ważniejszych wydarzeń w specjalnej karcie, takich jak data wiosennego przylotu, sposobu umiejscowienia gniazda, walki o gniazdo, śmierci piskląt, sprawdzanie efektów lęgów, liczby młodych opuszczających gniazdo, odlotów ptaków.
Zebranie kompletnych danych z terenu gminy daje możliwości porównania wyników, obserwowania zmian zachodzących na przestrzeni lat.
Do obserwacji bocianich gniazd w roku szkolnym 2022/2023 przystąpili uczniowie: Emilia T.- klasa VI; uczniowie z klasy IV: Sophie K., Igor R., Lilianna Z., Marcin W., Jagoda B., Gabriela K., Franciszek P., Klaudia K. i Alan K. z klasy VII.
Opiekun projektu: Ewa Sosnowska – nauczycielka biologii
Konkurs plastyczny - "Nie odpalaj nowej fajki, wrzuć palenie między bajki"
W kwietniu 2023 r. uczniowie z klasy V - Agata Sz. i Julia M. oraz z klasy VI - Filip S. wykonali prace plastyczne w formie zakładki do książki, propagujące wśród dzieci i młodzieży niepalenie e-papierosów oraz podkreślające ich szkodliwy wpływ na zdrowie i życie człowieka. Hasło konkursu brzmiało: Nie odpalaj nowej fajki, wrzuć palenie między bajki. Konkurs organizowała Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Gorzowie Wlkp. i Powiatowe Stacje Sanitarno - Epidemiologiczne z terenu województwa lubuskiego.
opiekun konkursu: p. Ewa Sosnowska
Obchody Dnia Ziemi w Zespole Edukacyjnym w Kolsku
- 3
Fotorelacja z obchodów Dnia Ziemi 22 kwietnia 2023 r. w Zespole Edukacyjnym w Kolsku.
zdjęcia: p. Ewa Sosnowska
MĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI W PRZEDSZKOLU
22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji przedszkolaki podczas spaceru posprzątali okolice przedszkola oraz park. Dowiedzieli się również dlaczego warto mieć domki dla owadów pożytecznych w swoim ogrodzie.
Eliminacje powiatowe do Lubuskich Konfrontacji Artystycznych w dziedzinie Recytacja
- 6
19 kwietnia 2023 r. w Nowosolskim Domu Kultury odbyły się eliminacje powiatowe do Lubuskich Konfrontacji Artystycznych w dziedzinie Recytacja.
Naszą szkołę reprezentowało dziewięcioro uczniów w trzech kategoriach wiekowych.
Gratulujemy wszystkim naszym recytatorom prezentacji i ciekawych interpretacji.
Projekt edukacyjny. Rodzic ekspert. Lekcja o roślinach.
- 9
18.04.2023 r. uczniowie z klas I-III uczestniczyli w pogadance na temat otaczającej nas przyrody oraz leczniczej mocy roślin. Zajęcia prowadziła mama Oskara z klasy II i p. Elżbieta M. - założycielki Koło Gospodyń Wiejskich „Czapla” w Jesionce. Panie opowiedziały uczniom o domowej produkcji soków i o właściwościach roślin, z których one powstają. Pomysł na soki zrodził się przede wszystkim dlatego, że nasza okolica jest zalesiona i czysta. Rośliny są zbierane z miejsc oddalonych od szos, dzięki czemu soki są ekologiczne. Podczas wizyty uczniowie dowiedzieli się również, że Koło Gospodyń Wiejskich „Czapla” w Jesionce to dobrowolna i społeczna organizacja, która wspiera rozwój wsi i aktywnie działa na rzecz środowiska wiejskiego. Nasi uczniowie nie mogli wyjść z podziwu nad osiągnięciami pań z Koła Gospodyń Wiejskich „Czapla” Jesionka. Z zaciekawieniem czytali wpisy w Kronice i artykuły w gazetach na temat działalności pań. Dzieci bardzo cieszyły się widząc informacje na temat dobrze znanej im miejscowości w gazetach i stwierdziły, że w przyszłości również będą działać na rzecz naszego regionu.
Składamy serdeczne podziękowania Kole Gospodyń Wiejskich „Czapla” Jesionka za prelekcję dotyczącą otaczających nas przyrody oraz leczniczej mocy rosłin.
wychowawcy klas I-III
PROGRAM EKOLOGICZNY "#ZDROWOROSNA..."
- 17
Dzieci z przedszkola biorą udział w programie ekologicznym "#ZDROWOROSNA... DZIĘKI TOBIE!".
W ramach programu Zespół Edukacyjny w Kolsku otrzymał materiały od firmy W. Legutko.
Celem programu jest propagowanie samodzielnej pracy dzieci przy uprawie roślin w sposób ekologiczny.
Podczas zajęć edukacyjnych dzieci wysłuchały kilka ciekawostek związanych ze zdrowym działaniem kopru ogrodowego, następnie każdy przedszkolak przygotował etykiety z imieniem na swoje doniczki i wysiał nasiona. Zadaniem dzieci jest codzienne dbanie i pielęgnacja swoich roślinek.
Nadmienimy, że przedszkolaki już wcześniej zadbały o kąciki przyrody w swoich salach i mają piękne, zielone parapety pełne sadzonek różnych odmian kwiatów i warzyw, które w maju wysadzą do ogródka przedszkolnego.
Gminny konkurs recytatorski w ramach Lubuskie Konfrontacje Artystyczne
- 8
W dniu 5.04.2023 r. w GDK odbył się gminny konkurs recytatorski w ramach Lubuskie Konfrontacje Artystyczne. W przeglądzie wzięło udział 16 uczniów z Zespołu Edukacyjnego w Kolsku, z których 9 pojedzie na eliminacje powiatowe do Nowosolskiego Domu Kultury. Cele konkursu to: promocja sztuki recytacji, twórczości poetyckiej, podnoszenie umiejętności recytatorskich; integracja i wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami pedagogami i instruktorami; popularyzacja dzieł literatury polskiej; rozbudzenie zainteresowań literackich i aktorskich uczestników oraz ich rozwój intelektualny.
Gratulujemy wszystkim recytatorom, a nominowanym życzymy powodzenia na etapie powiatowym 19 kwietnia w Nowej Soli.
Kreatywne kółko plastyczne
W naszej szkole od wielu lat działa kółko plastyczne, które prowadzi p. Ewa Sosnowska. Podczas zajęć uczniowie z klas I- III mają możliwość poznania różnych technik plastycznych, testują łączenie różnych materiałów, uczą się pracy w grupach, rozwijają poczucie estetyki i wrażliwość twórczą.
fot. p. Ewa Sosnowska
,,MALI” TWÓRCY PALMY WIELKANOCNEJ
Dziś w sklepach, czy też na targach można kupić już gotową, niezwykle kunsztowną palmę. Jednak najbardziej cieszy oko i serce ta palma wielkanocna, którą wykona się własnoręcznie! A nasze Przedszkolaki mają już w tym wprawę! Co prawda - wykonanie palmy wymagało sporej cierpliwości i koncentracji, ale dzięki wsparciu Rodziców, zwłaszcza Pani Klaudii, mamy naszej Julci z grupy 5-latków, która przywiozła nam piękne bazie, cel został osiągnięty!
Dzieci tłumnie przybyły do kościoła, żeby z dumą trzymać swoją palmę – i jak się okazało, palma zajęła honorowe miejsce, stając się żywym świadectwem kultywowania pięknych, polskich tradycji.
WIZYTA ZAJĄCZKA W SZKOLE
5 kwietnia 2023 r. do naszej szkoły przyszedł Zajączek wielkanocny z pomocnicą KURĄ. Wręczyli wszystkim uczniom kolorowe upominki. Celem wizyty było przypomnienie zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi i budzenie przywiązania do rodzimych tradycji.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom klasy I i II za zaangażowanie, wielkie serce i zorganizowanie dla naszych uczniów sympatycznych upominków.
Wychowawcy klas I-II
WIZYTA ZAJĄCZKA W PRZEDSZKOLU
- 4
5 kwietnia 2023 r. dzieci odwiedził długo wyczekiwany gość. Był to oczywiście Zajączek wielkanocny, który tego dnia schował w ogrodzie przedszkolakom upominki. Szukanie ich sprawiło dzieciom mnóstwo radości i śmiechu.
ZAJĘCIA OTWARTE Z UDZIAŁEM RODZICÓW
- 21
Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które przekazujemy młodszym pokoleniom.
Tuż przed Wielkanocą i w naszym przedszkolu nadszedł czas świątecznych przygotowań! Dlatego z tej okazji zaprosiliśmy rodziców na zajęcia otwarte. Dzieci z wielkim zaangażowaniem przywitały swoich gości, śpiewając piosenki. Wspaniale poradziły sobie także z wykonaniem pisanek, papierowych koszyczków i zajączków, którymi mogły pochwalić się w domu. Nie zabrakło również konkurencji sprawnościowych - ,,z jajkiem w roli głównej” oraz degustacji pysznych babeczek, oczywiście domowej roboty!
Dziękujemy Rodzicom za obecność oraz wszelkie zaangażowanie na rzecz przedszkola.
Konkurs plastyczny - "Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy"
- 9
W marcu 2023 r. przekazano prace plastyczne na XIII ogólnopolski konkurs plastyczny organizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pod hasłem: Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy. Prace plastyczne wykonały: z przedszkola - Zuzanna S., z klas I-III - Martyna D., Liliana S., Antonina P., Noemi K., Patrycja O., z klasy IV: Klaudia K, Michalina Z., Laura T., Alicja Ł., Jagoda P., Hubert L., Lilianna Z., Sophie K., Gabriela K. i Jagoda B.
opiekun konkursu: p. Ewa Sosnowska
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie