Z radością informujemy, że nasza szkoła dostała się do programu "Aktywna Szkoła".
Program ten polega na kompleksowym wsparciu aktywności fizycznej skierowanej w szczególności do dzieci i młodzieży.
Z radością informujemy, że nasza szkoła dostała się do programu "Aktywna Szkoła".
Program ten polega na kompleksowym wsparciu aktywności fizycznej skierowanej w szczególności do dzieci i młodzieży.
Zgodnie z Zarządzeniem Wójta Gminy Kolsko z dnia 10 lutego 2025 r.:
- od dnia 19 lutego do 26 lutego 2025 r. rodzice dzieci uczęszczających do Przedszkola Publicznego w Kolsku składają " Deklarację kontynuowania wychowania przedszkolnego przez dziecko".
-od dnia 27 lutego do 21 marca 2025 r. można składać wnioski o przyjęcie dziecka do Przedszkola Publicznego w Kolsku na rok szkolny 2025/2026.
Wnioski można złożyć:
- w formie elektronicznej poprzez wysłanie na adres: zekolsko@wp.pl
- w formie papierowej w sekretariacie szkoły ( ul. Piastowska 48) .
Wnioski można pobrać na stronie internetowej szkoły ( poniżej)w wersji edytowalnej lub w formie papierowej - w sekretariacie szkoły.
Wszelkie informacje dotyczące rekrutacji do przedszkola udzielane są w sekretariacie szkoły - nr telefonu 683524544.
Wnioski do pobrania oraz Zarządzenie Wójta Gminy Kolsko w prawie rekrutacji i obowiązujących terminów - w plikach poniżej.
Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (ustanowionego przez UNESCO), nasi uczniowie wzięli udziału w językowych rozgrywkach, przygotowanych przez zielonogórski oddział Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego i Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. I trzeba przyznać, że spisali się na medal!
Tego dnia uczniowie (uczęszczający na dodatkowe zajęcia – Mole Książkowe), przygotowali także
specjalny numer gazetki szkolnej, której okładkę zaprojektowała nasza ósmoklasistka – Eryka. Uwierzcie, prace Eryki robią ogromne wrażenie!
28 lutego odbył się bal karnawałowy dla dzieci z klas I-III. Tego dnia Gminny Dom Kultury w Kolsku zamienił się w krainę pełną wróżek, księżniczek, czarownic, superbohaterów, żołnierzy, policjantów i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek.
Rozrywkę uczestnikom balu zapewniły wodzirejki – p. Alina Kurzyńska, p. Anna Czaja i DJ-ka p. Sylwia Mączewska, które nikomu nie pozwoliły się nudzić. Dzieci bawiły się przy dobrze znanych utworach, chętnie śpiewały, tańczyły i uczestniczyły w zabawach. W przerwie, na uczestników zabawy, czekał poczęstunek przygotowany przez rodziców. Bal umożliwił dzieciom i wychowawczyniom na spędzenie czasu w miłej atmosferze, a także przyniósł wiele radości naszym uczniom, a to było głównym celem uroczystości. Kolejna zabawa karnawałowa już za rok!!
Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa się udała, a w szczególności Rodzicom z klas I-III serdecznie dziękujemy!
Uczniowie klasy szóstej w Szkole Podstawowej w Kolsku zmierzyli się z kolejnymi zadaniami.
Tym razem część uczniów wylosowała wiersz. Zadaniem było narysować utwór tak, jak go zrozumieli. Bardzo dziękuję E Kr Ska za przygotowaną pomoc.
Pozostali uczniowie wylosowali zdjęcie, ale tylko połowę. Jako zadanie musieli stworzyć portret pisarki pod hasłem: „Twarze Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej”.
Młodzież okazała się bardzo kreatywna, zdolna a przede wszystkim wrażliwa literacko.
19 lutego w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Dinozaura. Te stworzenia fascynują dzieci, kryją wiele tajemnic, zaskakują swoim wyglądem i wielkością. Tego dnia dzieci wysłuchały opowiadania o dinozaurach, brały udział w różnych konkurencjach, udały się na wykopaliska, gdzie szukały skamieniałych szkieletów oraz podążały śladami dinozaurów. Wykonały również przepiękne prace plastyczne związane z dinozaurami. Ten dzień był pełen wrażeń!
ZAJĘCIA Z SZYDEŁKOWANIA BĘDĄ SIĘ ODBYWAŁY W KAŻDY PIĄTEK
OD GODZ. 13.15 .
PROSZĘ ZABRAĆ ZE SOBĄ SZYDEŁKO ORAZ WŁÓCZKĘ.
DO ZOBACZENIA 28 LUTEGO :)))
Tym razem uczniowie klasy piątej pod opieką p. Marty Kowalczyk-Hetnar przygotowali kartki walentynkowe dla kolegi/koleżanki w oparciu o fragmenty utworów poetki .
Pani Marta Kowalczyk-Hetnar z uczniami przystąpiła do Projektu: Pawlikowska - Jasnorzewska !
Praca podzielona została na kilka etapów.
Pierwszy: zadaniem uczniów klasy szóstej było przygotowanie plakatów przedstawiających życiorys, ciekawostki, podróże poetki.
Młodzież wykazała się pomysłowością w przygotowaniu prac.
Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że życie poetki było bardzo interesujące i niezwykłe.
W dniu 13.02 odbył się w naszym przedszkolu Bal Karnawałowy. To dzień niezwykły i długo wyczekiwany przez dzieci. Dzieci tego dnia przeniósły się do KRAINY BAJEK. Pomysłowość rodziców nie miała granic.Po wielkiej prezentacji strojów rozpoczęły się tańce, przeplatane zabawamii konkursami. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości i uśmiechu dzieciom. Dziękujemy Radzie Rodziców za niespodzianki i rodzicom w przygotowaniu pięknych balowych strojów. Do zobaczenia za rok.
Dnia 13 lutego 2025 roku w klasie 2, na zaproszenie wychowawczyni, Pani Anny Czai oraz uczniów odbyła się lekcja biblioteczna, którą przeprowadziła Pani Bożena Malta - bibliotekarka.
Dzieci pięknie wysłuchały 3 rozdział lektury Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek„ oraz opowiadały treść 1 i 2 rozdziału.
Książka ta bardzo podoba się drugoklasistom, jest pełna humoru i fantastycznych przygód skarpetek, które uciekły z łazienki na ulicę.
Dalsze przygody uczniowie będą czytali w domu.
Dziękuję za udział we wspaniałej lekcji :)
W ciągu minionego tygodnia, 6-latki, podczas zajęć edukacyjnych w przedszkolu, wzięły udział w II etapie programu "Mali Wielcy Odkrywcy", który był poświęcony wodzie. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat wody, obserwowały i wykonywały proste eksperymenty związane z przemianami stanu skupienia wody.
Na drodze eksperymentów poznawały właściwości przemieszczania się wody, obserwowały właściwości wody pod wpływem różnych substancji (soli, kawy), następnie eksperymentowały co pływa, a co tonie. Podczas zajęć zapoznały się z pojęciem gęstości wody i jej wpływu na różne substancje, a także obserwowały jak woda wpływa na widzenie różnych przedmiotów, wykonywały eksperymenty związane z właściwościami optycznymi wody, doświadczały zjawiska załamania światła i działania napięcia powierzchniowego wody.
Wszystkie przeprowadzone podczas zajęć eksperymenty, były bardzo interesujące i angażowały dzieci do działania, rozbudzały ich ciekawość. Przyrządy i pomoce dydaktyczne z "Naukowego Pudełka", sprawiły, że przeprowadzone zajęcia były dla dzieci fascynującą zabawą.
W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie klasy I pod czujnym okiem pani Aliny Kurzyńskiej realizują program edukacyjny „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Głównym celem programu jest wdrożenie uczniów do przestrzegania bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w domu oraz w Internecie. Od września dzieci uczestniczą w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa, realizowanych w oparciu o starannie opracowane przez organizatora programu materiały edukacyjne, a także gry i zabawy edukacyjne dobrane przez wychowawczynię. Pani Alina wraz z Kubusiem Puchatkiem uczą pierwszoklasistów, jak zgodnie z prawem poruszać się po drodze, jak przechodzić przez jezdnię, jeździć na rowerze, deskorolce, hulajnodze. Przypominają również zasady bezpiecznego zachowania się w szkole i na wycieczce oraz wyjaśniają jak udzielić pierwszej pomocy i wezwać pomoc będąc samemu w domu. Poruszone zostało również zagadnienia dotyczące rozsądnego i bezpiecznego korzystania z Internetu.
Chcielibyśmy się dzisiaj z Wami podzielić naszymi wrażeniami z udziału w projekcie Edukacja Ekologiczna. Do uczestnictwa w tej inicjatywie zgłosiła nas Pani Dyrektor już w czerwcu zeszłego roku. Projekt jest pomysłem Marszałka Województwa Lubuskiego obejmującą przez dwa i pół roku ponad cztery i pół tysiąca uczniów województwa. Nasza szkoła została zakwalifikowana do projektu. Przygotowania do wyjazdu były długotrwałe i wymagały wysiłku pracowników szkoły.
Ostatecznie termin wyjazdu został ustalony na 7-8 stycznia 2025r. i w tych właśnie dniach wyjechaliśmy do Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie pod Zieloną Górą. Opiekunami w naszej wyprawie byli pan Konrad Całko i pan Marek Dowgun.
Ogólny plan pobytu podczas wyjazdu był bardzo bogaty w przeróżne wydarzenia. Po zakwaterowaniu w hotelu „Sportowiec” zajęcia rozpoczęliśmy od oglądnięcia prezentacji zatytułowanej „Cztery żywioły”, przedstawiającej rozwój naszej planety. Dowiedzieliśmy się z niej, że życie na Ziemi zależy od równowagi między wodą, ogniem, ziemią i powietrzem. Dzisiaj ta równowaga jest niestety zaburzona i musimy zrobić wszystko, dbając przede wszystkim o środowisko, aby do tej równowagi wrócić. Prezentacja przygotowana była w bardzo ciekawej technologi, w której ekranem do jej wyświetlania była kurtyna dymna, przez którą w bardzo efekciarski sposób mogliśmy przechodzić.
Następnie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i rozpoczęliśmy zajęcia praktyczne. Tematycznie zostały one podzielone na cztery zadania związane z chemią, fizyką, robotyką/automatyką i konstrukcją pojazdów.
Na zajęciach z robotyki zajmowaliśmy się konstruowaniem pojazdów sterowanych zdalnie. Wykonywaliśmy je według instrukcji sami, podzieleni na grupy. Największą frajdę sprawiało nam kierowanie zbudowanymi przez nas pojazdami. Mogliśmy też kierować robotem – pająkiem, który poruszał się w sposób typowy dla pajęczaków.
Na zajęciach z konstruowania wykonywaliśmy własnoręcznie deskorolki na których później mogliśmy jeździć. Niestety nasze deskorolki nie miały napędu elektrycznego, ani żadnego innego ponieważ konstruowanie takich pojazdów zajmuje zbyt wiele czasu. Na szczęście prowadzący zajęcia edukatorzy zademonstrowali nam już złożone pojazdy takie jak gokart, skuter i rower z napędem elektrycznym, na których z wielką frajdą mogliśmy jeździć.
Zajęcia z chemii polegały na wykonywaniu doświadczeń związanych z badaniem wody kranowej jak i wody zaczerpniętej ze stawu. Mogliśmy zapoznać się z właściwościami wody i jej strukturą.
Z kolei zajęcia fizyczne ukazywały na zalety energii czerpanej ze słońca i z siły naszych mięśni. Mogliśmy własnoręcznie tworzyć baterie słoneczne ale też doświadczyć tworzenie energii z napędzanego siłą mięśni roweru. Dowiedzieliśmy się, że taką energią można naładować telefon, czy poruszyć pojazdy na dużej planszy elektrycznej.
Zajęcia odbywały się w ciągu dwóch dni, każdego dnia cztery bloki trwające półtorej godziny.
Czas po zajęciach również był zagospodarowany. Mogliśmy wziąć udział w ćwiczeniach na siłowni lub na ujeżdżalni spróbować jazdy konnej. Oprócz tego mogliśmy uczestniczyć w sesji w grocie solnej, w której wdychanie aerozolu solankowego pomaga udrożnić drogi oddechowe, rozrzedzić wydzielinę, złagodzić kaszel i pozwala odpocząć.
Nie można nie wspomnieć o czasie wolnym wieczorem, który do ciszy nocnej o godzinie 22 mogliśmy dowolnie spędzać.
Realizacja projektu „Tradycyjny Sad”
Szkoła Podstawowa w Kolsku przystąpiła w grudniu do projektu „Tradycyjny Sad”. Uczestnicy projektu
to uczniowie z klasy IV-VI. Na pierwszym spotkaniu ustaliliśmy zasady naszej współpracy.
Uczniowie z klasy IV zdobyli zgodę na udział w konkursie: „Tradycyjny sad” od pani Dyrektor. Po zapoznaniu
się z poradnikiem minisadu wszyscy projektowaliśmy logo – herb naszego zespołu. Wybraliśmy najlepszy
– projekt Alicji z klasy VI. Na logo zespołu jest drzewo owocowe z czerwonymi jabłuszkami i napis „Sadownicy
z Kolska”.
Na spotkaniu z doradcą rolnictwa ekologicznego dowiedzieliśmy się o naturalnych metodach upraw. Tworzenie ekologicznego sadu to nie tylko korzyść dla środowiska, ale także dla naszego zdrowia i jakości życia. Ważny jest wybór odpowiednich odmian drzew owocowych, które nie tylko dostarczą pysznych owoców, ale także będą przyjazne dla przyrody. Ekologiczny sad charakteryzuje brak stosowania sztucznych pestycydów i nawozów chemicznych. W takim sadzie stawia się na naturalne metody ochrony roślin i dbałość o zdrową glebę. Ekologiczny sad to także miejsce, w którym promuje się różnorodność biologiczną i zachowuje się naturalne siedliska dla dzikich zwierząt i owadów zapylających.
Wybraliśmy gotowy zestaw II odmian rekomendowanych w „Miniporadniku Tradycyjnego Sadu”. Są w nim jabłonie: Oliwka Czerwona i Jabłoń Kronselka, grusze takie jak: Grusza Dobra Szara i Grusza Salisbury oraz Śliwa Renkloda Zielona. Głównym celem jest przywracanie starych odmian drzew i ich pożyteczności
dla mieszkańców oraz pozyskiwanie zdrowych owoców nie zawierających chemicznych substancji. Czas, abyśmy „młodymi rękami” ożywili tradycje starych odmian drzew i ocalili je od zapomnienia. Nad zespołem czuwa pani Renata Walkowiak, która organizuje spotkania i przygotowuje różne materiały do zdobywania wiedzy.
Uczniowie zrealizowali kolejne zadanie Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Polak ma essę! 2". Tym razem uczniowie klasy 5 tworzyli Facebookowe profile bogów i herosow mitologii greckiej. Kreatywność uczniów na medal. Rysunki i komentarze pod profilami bezcenne. Zapraszamy do galerii, w której umieściliśmy zachwycające efekty pracy.
19 grudnia 2024 r. odbyły się w naszej szkole „Świąteczne warsztaty czekoladowe” dla klas I – III. Uczniowie stworzyli czekoladowe choinki z najlepszej belgijskiej czekolady z ulubionymi dodatkami. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się z czego powstaje czekolada i co jest jej podstawowym składnikiem. Uczniowie mogli zobaczyć i dotknąć ziarna kakaowca. Uczestnicy warsztatów byli zachwyceni smakiem czekolady, która pobudza zmysł smaku. Można było wykorzystać swoje zdolności manualne i kreatywne myślenie.
Powered by aSc EduPage