Ważny komunikat !
Lubuska Edukacja Ekologiczno-Klimatyczna
Chcielibyśmy się dzisiaj z Wami podzielić naszymi wrażeniami z udziału w projekcie Edukacja Ekologiczna. Do uczestnictwa w tej inicjatywie zgłosiła nas Pani Dyrektor już w czerwcu zeszłego roku. Projekt jest pomysłem Marszałka Województwa Lubuskiego obejmującą przez dwa i pół roku ponad cztery i pół tysiąca uczniów województwa. Nasza szkoła została zakwalifikowana do projektu. Przygotowania do wyjazdu były długotrwałe i wymagały wysiłku pracowników szkoły.
Ostatecznie termin wyjazdu został ustalony na 7-8 stycznia 2025r. i w tych właśnie dniach wyjechaliśmy do Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie pod Zieloną Górą. Opiekunami w naszej wyprawie byli pan Konrad Całko i pan Marek Dowgun.
Ogólny plan pobytu podczas wyjazdu był bardzo bogaty w przeróżne wydarzenia. Po zakwaterowaniu w hotelu „Sportowiec” zajęcia rozpoczęliśmy od oglądnięcia prezentacji zatytułowanej „Cztery żywioły”, przedstawiającej rozwój naszej planety. Dowiedzieliśmy się z niej, że życie na Ziemi zależy od równowagi między wodą, ogniem, ziemią i powietrzem. Dzisiaj ta równowaga jest niestety zaburzona i musimy zrobić wszystko, dbając przede wszystkim o środowisko, aby do tej równowagi wrócić. Prezentacja przygotowana była w bardzo ciekawej technologi, w której ekranem do jej wyświetlania była kurtyna dymna, przez którą w bardzo efekciarski sposób mogliśmy przechodzić.
Następnie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i rozpoczęliśmy zajęcia praktyczne. Tematycznie zostały one podzielone na cztery zadania związane z chemią, fizyką, robotyką/automatyką i konstrukcją pojazdów.
Na zajęciach z robotyki zajmowaliśmy się konstruowaniem pojazdów sterowanych zdalnie. Wykonywaliśmy je według instrukcji sami, podzieleni na grupy. Największą frajdę sprawiało nam kierowanie zbudowanymi przez nas pojazdami. Mogliśmy też kierować robotem – pająkiem, który poruszał się w sposób typowy dla pajęczaków.
Na zajęciach z konstruowania wykonywaliśmy własnoręcznie deskorolki na których później mogliśmy jeździć. Niestety nasze deskorolki nie miały napędu elektrycznego, ani żadnego innego ponieważ konstruowanie takich pojazdów zajmuje zbyt wiele czasu. Na szczęście prowadzący zajęcia edukatorzy zademonstrowali nam już złożone pojazdy takie jak gokart, skuter i rower z napędem elektrycznym, na których z wielką frajdą mogliśmy jeździć.
Zajęcia z chemii polegały na wykonywaniu doświadczeń związanych z badaniem wody kranowej jak i wody zaczerpniętej ze stawu. Mogliśmy zapoznać się z właściwościami wody i jej strukturą.
Z kolei zajęcia fizyczne ukazywały na zalety energii czerpanej ze słońca i z siły naszych mięśni. Mogliśmy własnoręcznie tworzyć baterie słoneczne ale też doświadczyć tworzenie energii z napędzanego siłą mięśni roweru. Dowiedzieliśmy się, że taką energią można naładować telefon, czy poruszyć pojazdy na dużej planszy elektrycznej.
Zajęcia odbywały się w ciągu dwóch dni, każdego dnia cztery bloki trwające półtorej godziny.
Czas po zajęciach również był zagospodarowany. Mogliśmy wziąć udział w ćwiczeniach na siłowni lub na ujeżdżalni spróbować jazdy konnej. Oprócz tego mogliśmy uczestniczyć w sesji w grocie solnej, w której wdychanie aerozolu solankowego pomaga udrożnić drogi oddechowe, rozrzedzić wydzielinę, złagodzić kaszel i pozwala odpocząć.
Nie można nie wspomnieć o czasie wolnym wieczorem, który do ciszy nocnej o godzinie 22 mogliśmy dowolnie spędzać.
Dzień Babci i Dziadka - fotorelacja
- 16
Projekt " Tradycyjny Sad"
Realizacja projektu „Tradycyjny Sad”
Szkoła Podstawowa w Kolsku przystąpiła w grudniu do projektu „Tradycyjny Sad”. Uczestnicy projektu
to uczniowie z klasy IV-VI. Na pierwszym spotkaniu ustaliliśmy zasady naszej współpracy.Uczniowie z klasy IV zdobyli zgodę na udział w konkursie: „Tradycyjny sad” od pani Dyrektor. Po zapoznaniu
się z poradnikiem minisadu wszyscy projektowaliśmy logo – herb naszego zespołu. Wybraliśmy najlepszy
– projekt Alicji z klasy VI. Na logo zespołu jest drzewo owocowe z czerwonymi jabłuszkami i napis „Sadownicy
z Kolska”.Na spotkaniu z doradcą rolnictwa ekologicznego dowiedzieliśmy się o naturalnych metodach upraw. Tworzenie ekologicznego sadu to nie tylko korzyść dla środowiska, ale także dla naszego zdrowia i jakości życia. Ważny jest wybór odpowiednich odmian drzew owocowych, które nie tylko dostarczą pysznych owoców, ale także będą przyjazne dla przyrody. Ekologiczny sad charakteryzuje brak stosowania sztucznych pestycydów i nawozów chemicznych. W takim sadzie stawia się na naturalne metody ochrony roślin i dbałość o zdrową glebę. Ekologiczny sad to także miejsce, w którym promuje się różnorodność biologiczną i zachowuje się naturalne siedliska dla dzikich zwierząt i owadów zapylających.
Wybraliśmy gotowy zestaw II odmian rekomendowanych w „Miniporadniku Tradycyjnego Sadu”. Są w nim jabłonie: Oliwka Czerwona i Jabłoń Kronselka, grusze takie jak: Grusza Dobra Szara i Grusza Salisbury oraz Śliwa Renkloda Zielona. Głównym celem jest przywracanie starych odmian drzew i ich pożyteczności
dla mieszkańców oraz pozyskiwanie zdrowych owoców nie zawierających chemicznych substancji. Czas, abyśmy „młodymi rękami” ożywili tradycje starych odmian drzew i ocalili je od zapomnienia. Nad zespołem czuwa pani Renata Walkowiak, która organizuje spotkania i przygotowuje różne materiały do zdobywania wiedzy.
Święta Bożego Narodzenia
Realizacja Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Polak ma essę! 2"
- 13
Uczniowie zrealizowali kolejne zadanie Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Polak ma essę! 2". Tym razem uczniowie klasy 5 tworzyli Facebookowe profile bogów i herosow mitologii greckiej. Kreatywność uczniów na medal. Rysunki i komentarze pod profilami bezcenne. Zapraszamy do galerii, w której umieściliśmy zachwycające efekty pracy.
„Świąteczne warsztaty czekoladowe” dla klas I – III
19 grudnia 2024 r. odbyły się w naszej szkole „Świąteczne warsztaty czekoladowe” dla klas I – III. Uczniowie stworzyli czekoladowe choinki z najlepszej belgijskiej czekolady z ulubionymi dodatkami. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się z czego powstaje czekolada i co jest jej podstawowym składnikiem. Uczniowie mogli zobaczyć i dotknąć ziarna kakaowca. Uczestnicy warsztatów byli zachwyceni smakiem czekolady, która pobudza zmysł smaku. Można było wykorzystać swoje zdolności manualne i kreatywne myślenie.
Warsztaty piernikowe przedszkolaków
- 22
Świeta tuż, tuż. 17 grudnia nasze przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach piernikowych. Zajęcia odbyły się w Miodowym Spichlerzu w Kolsku. W trakcie zajęć przedszkolaki poznały recepturę na udane ciasto piernikowe i dowiedziały się jak można ozdabiać pierniczki. Dzieciaki czuły wielką radość i satysfakcję z samodzielnie ozdobionych pierników. Każde dziecko otrzymało pierniki i słoiczek miodu do domku.
Zajęcia bożonarodzeniowe z rodzicami w przedszkolu
- 9
Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w przedszkolu to magiczny czas dla dzieci i nie tylko.... W tych dniach we wszystkich grupach zorganizowaliśmy zajęcia otwarte, na które zaprosiliśmy rodziców. Kultywując bożonarodzeniowe tradycje, w miłej atmosferze przy dźwiękach kolęd śpiewanych przez dzieci, wspólnie stworzyliśmy piękne ozdoby bożonarodzeniowe, które ozdobią nie jedną choinkę.
Zbiórka karmy - podsumowanie
Od października do grudnia 2024r. w naszej szkole trwała zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt. Społeczność szkolna z wielkim zapałem i ogromnym sercem zaangażowała się w akcję. Wszyscy pragnęli pomóc. Udało się zebrać pokaźną ilość karmy dla zwierząt. Produkty te przekazaliśmy przytulisku w Kolsku. Opiekunowie zwierząt serdecznie podziękowali nam za okazane serce i wsparcie.
Życzymy zwierzakom z przytuliska w Kolsku, żeby w Nowym Roku znalazły własnych kochających właścicieli.
„Każdy inny-wszyscy równi” - warsztaty dla uczniów z klas I-III
W grudniu w klasach I-III odbyły się warsztaty „Każdy inny-wszyscy równi”. Celem zajęć było zwrócenie uwagi na wyjątkowość każdej osoby, niezależnie od jej sprawności fizycznej lub intelektualnej, oraz kształtowanie postawy wrażliwości, szacunku i empatii. Podczas warsztatów dzieci miały okazję poznać różne rodzaje niepełnosprawności i dowiedzieć się, jak osoby z trudnościami radzą sobie w codziennym życiu. Podsumowaniem warsztatów było wykonanie plakatu, na którym uczniowie przedstawili swoje propozycje pomocy dzieciom z niepełnosprawnością.
Wizyta Mikołaja w Zespole Edukacyjnym w Kolsku
- 2
Szkolny Konkurs Plastyczny „Każdy inny, wszyscy równi”
3 grudnia 2024 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, którego celem jest uświadomienie społeczeństwu problemów i ograniczeń, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnością. Z tej okazji pedagog specjalny zorganizował Szkolny Konkurs Plastyczny „Każdy inny, wszyscy równi”. 6 grudnia nastąpiło ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród. Każdy uczestnik został doceniony. Serdecznie dziękujemy dzieciom za zaangażowanie.
Narodowe Czytanie " Kordiana" Juliusza Słowackiego
Tradycyjnie, jak co roku włączyliśmy się w Narodowe Czytanie "Kordiana" Juliusza Słowackiego. W ramach wdzięczności za zrealizowanie tegorocznej akcji nasza szkoła otrzymała okolicznościowy egzemplarz " Kordiana" Juliusza Słowackiego oraz list z podziękowaniem.
Dzień gier planszowych w przedszkolu
- 2
29 listopada w przedszkolu odbył się Dzień gier planszowych. Dzieci przyniosły z domu ulubione gry i wspólnie uczyliśmy się grać, trenując cierpliwość i zasadę fair play. Stworzyliśmy również własną grę "Pamięć ". Gry planszowe ćwiczą myślenie, pamieć, liczenie.
Wycieczka przedszkolaków na spektakl "Śpiąca Królewna"
W poniedziałek 2 grudnia 5 i 6 -latki wybrały się do Sławy na spektakl muzyczny pt. "Śpiąca Królewna". W nowym obiekcie Sławskiego Centrum Kultury gościł Teatr Polski Kultura z Łodzi. Przedszkolakom bardzo podobała się opowieść pełna magii, mówiąca o wytrwałości i mocy prawdziwej miłości, podkreślająca przy tym triumf dobra nad złem. Muzyka i śpiew wprowadziły "małych widzów" w baśniowy świat, a barwne kostiumy aktorów na długo zapiszą się w pamięci przedszkolaków.
Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu
29 listopada 2024 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu. Pluszowy miś to przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Każde dziecko w tym dniu przyszło do przedszkola ze swoim pluszowym przyjacielem. Na przedszkolaków czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy do Gminnego Domu Kultury w Kolsku. Tam dzieci brały udział w zabawach ruchowych, konkurencjach sportowych, quizach oraz misiowych tańcach. Gościem specjalnym był Kubuś Puchatek, który w tym wyjątkowym dniu przybył odwiedzić dzieci. Ten dzień pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.
Moduł ENERGIA - Centrum Mikołaja Kopernika
Zespół Edukacyjny w Kolsku dzięki udziale w programie „ Nauka dla Ciebie”- Centrum Mikołaja Kopernika „ Naukobus” otrzymał pomoc dydaktyczną w postaci zestawu edukacyjnego „ Modułowe Pracownie Przyrodnicze- Moduł ENERGIA”, dzięki którym nasi uczniowie będą mogli spojrzeć na energię z perspektywy różnych przedmiotów szkolnych (fizyki, chemii, biologii, geografii, przyrody). Ułatwi im to zrozumienie związków istniejących między kwestiami i zjawiskami z pozoru tak odmiennymi jak: odżywianie roślin, kaloryczność pokarmów, światło pochodzące z latarki, prąd elektryczny czy niskie temperatury.
Szkoły Pełne Talentów
Szanowni Państwo,
Zespół Edukacyjny w Kolsku dziękuje za ogromne wsparcie i zaangażowanie podczas zbierania " Talenciaków", to dzięki Wam mogliśmy wziąć udział w 3 edycji " Szkoły Pełne Talentów" i zgarnąć nagrody.
Uwaga ! Zmiana Naukobus!
Zmiana godzin wystawy w dniu 26.11.2024 r. !
Archiwum Aktualności